وام جهاد کشاورزی:

اصولا وام جهاد کشاورزی نقش مهمی را در رونق گرفتن تولید و صادرات محصولات کشاورزی و به تبع آن افزایش درآمد ارزی ایجاد می‌کنند. این وام‌ها و تسهیلات در کشاورزی به خصوص برای مزرعه داران یا افرادی که در رشته‌های مرتبط کشاورزی از قبیل باغداری مشغول هستند، از اهمیت فراوانی برخوردار است. وام کشاورزی برای بسیاری از کسب و کارها، با شرایط ساده و کارآیی بالای خود، یک راه مطمئن برای شروع کسب و کارهای جدید است. 

راه اندازی خط تولید یا هر گونه نوآوری در این زمینه نیز محتاج تسهیلات در کشاورزی می‌باشد. در این مطلب سعی میکنیم تا شما را با مسیرهای مختلف اخذ وام کشاورزی و شرایط دریافت وام کشاورزی آشنا کنیم و ابهامات این موضوع را برطرف سازیم.

وام جهاد کشاورزی 15 درصدی بوده و اقساط آن 6 ساله است. 20 درصد از مبلغ وام بلوکه شده و 80 درصد باقی مانده آن قابل بهره برداری است. 

تسهیلات دریافت وام کشاورزی از بانک های ایران به شرح زیر است

 

شرایط دریافت وام کشاورزی:

در صورتی که شما دارای طرح های توجیهی و مناسبی برای سرمایه گذاری باشید، یعنی به طور کلی واجد شرایط دریافت وام کشاورزی هستید. در بسیاری از موارد به شرطی که شما دارای اراضی وسیعی باشید، بانک ها از جمله بانک کشاورزی که به گونه‌ای متولی این طرح ها محسوب می‌شود، می‌تواند با سرمایه گذاری و اجرای طرح ها و عملیات مختلف بدون اخذ وثیقه ملکی آن را در اختیار شما قرار دهد.

این وام ها اغلب کم بهره بوده و در فرصت های مناسب یک تا سه ساله که به آن زمان استراحت هم می‌گویند، پرداخت می‌شود.

 

وام کشاورزی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

 کلیه افراد حقیقی و حقوقی که در طرح‌های تولیدی، خدماتی، بازرگانی و به ویژه کشاورزی فعالیت داشته و یا قصد شروع آن را دارند واجد شرایط دریافت تسهیلات هستند. از مواردی که می‌تواند زمینه اشتغال زایی در این صنعت را تقویت کند، کشت متراکم و گلخانه‌ای می‌باشد. فعالیت در این بخش نیاز به تجهیزات گلخانه ای مختلفی دارد.

حمایت های دولتی از این طرح ها همچنان ادامه دارد. امروزه شرایط دریافت وام جهاد کشاورزی دچار تغییرات زیادی شده است. به طوری که دریافت تسهیلات در کشاورزی در مقایسه با حدود یک دهه قبل در ایران بهتر شده است.

در صورتی که شما دارای مرغداری، گاوداری یا طرح های پرورش ماهی و زنبور عسل هستید، در بعضی مواقع ضمن گذراندن دوره های توجیهی از طریق جهاد کشاورزی می‌توانید برای دریافت وام معرفی شده، مبلغ مقرر شده را پس از طی مراحل کارشناسی و اخذ مدارک لازم دریافت نمایید. طرح های دیگری از قبیل مکانیزاسیون زمین‌های کشاورزی یا راه اندازی خط تولید جوجه کشی یا راه اندازی خط تولید بسته بندی محصولات کشاورزی نیز می تواند در زمره طرح های دریافت وام کشاورزی به شمار بیاید. این وام به افرادی که سند زراعی، باغداری و یا مجوز تراکتور دارند نیز تعلق می‌گیرد.

 

وام کشاورزی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

 

برای دریافت وام کشاورزی چه مدارکی لازم است؟

مدارکی که متقاضیان به هنگام درخواست تسهیلات باید به بانک ارائه نمایند، می‌توان به صورت زیر تقسیم‌بندی نمود:

بانک کشاورزی در قبال عملیات بانکی که انجام می‌دهد، مبالغی را به عنوام وام کشاورزی به افراد می پردازد. تأمین منابع مالی این وام به صورت زیر است:

 • مدارک شناسایی متقاضی
 • مدارک مربوط به محل اجرای طرح
 • مدارک مربوط به متعهد و وثیقه 
 • مجزهای مربوط به هر نوع فعالیت برحسب مورد از مرجع قانونی تعیین شده

انواع تسهیلات اعتباری:

با بهره گیری از منابع داخلی: 

خود بانک مبلغ این وام را در چارچوب ضوابط و مقررات خود و همچنین با استفاده از منابع در دسترس جامعه تامین می کند. 

با استفاده از صندوق توسعه ملی:

صندوق های ثروت ملی با این هدف پایه گذاری می شوند که بخش عظیمی از ذخایر ارزی مورد سودهی قرار بگیرند.

این موضوع مزایای زیادی دارد و سبب می شود که موارد زیر اتفاق بیفتد:

 • همراه شدن با اقتصاد بین المللی و منطقه‌ای را قوت بخشند.
 • مسئولیت حفظ ثبات اقتصاد ملی را برعهده می گیرد.
 • اقتصاد داخلی کشور را مورد حمایت قرار می‌دهد.
 • ذخیره سازی پس انداز بین نسلی رخ می‌دهد.
 • سبب حمایت از سرمایه گذاران خارجی در ایران (هم به صورت مستقل و هم به صورت شریک‌های ایرانی) میشود.

 

با بهره گیری از وجوه اداره شده:

وجوه اداره شده، وجوهی هستند که دستگاه اجرایی آن ها را از محل اعتبار منابع داخلی در اختیار خود و یا از اعتبارهای کمک‌های فنی و اعتباری قوانین بودجه، تأمین می‌کند.

این وجوه در اختیار بانک قرار می گیرد تا بانک آن ها را با توجه به ضوابط و مقررات خود (پس از معرفی اشخاص حقیقی و حقوقی از سوی دستگاه اجرایی) پرداخت کند. این پرداخت ها در قالب تسهیلات زیر می باشد:

 • تسهیلات تلفیقی
 • تسهیلات بلاعوض
 • تسهیلات یارانه دار
 • تسهیلات بدون سود

 

با استفاده از وجوه تبصره ای:

وجوه تبصره ای اعتباری است که همه ساله در راستای اهداف مشروح، برای اختصاص دادن به بخش‌های مختلف اقتصادی منظور می شود. این اعتبار مستقیما از طریق بانک مرکزی برای اجرا به سایر بانک‌های عامل ابلاغ می شود.

 

طرح های توجیهی به سادگی جذب سرمایه می‌شوند

هر چند دریافت وام کشاورزی گاهی بدون دریافت وثیقه انجام می شود، ولی اغلب طرح هایی که شما به بانک ارائه می دهید باید سرمایه منطقی و معقولانه‌ای متناسب با نوع طرح را ایجاب نماید. یعنی اگر قرار باشد که شما برای دریافت وام کشاورزی به مبلغ 100 میلیون تومان اقدام کنید، لازم است تا واقعا این طرح توجیه اقتصادی مناسب را برای سرمایه گذار در پی داشته باشد. در غیر این صورت در همان مراحل اولیه موفق به تشکیل پرونده نشده و در لیست متقاضیان مربوطه قرار نمی گیرید.

 

همه چیز درباره شرایط دریافت وام های کشاورزی

 

آیا می دانستید امکان خرید اقساطی ماشین آلات بدون نیاز به ضامن در ویترین نت فراهم شده است؟ 

ویترین نت به عنوان بزرگترین عمده فروشی B2B  در ایران این امکان را برای عزیزانی که قصد خرید ماشین آلات و دستگاه ها را به صورت اقساطی دارند، فراهم کرده است. این امکان با چک معتبر کارمندی یا غیرکارمندی به صورت اقساط تا سقف 12 ماه امکان پذیر است. وام پرداختی ویترین نت تا سقف 40 میلیون تومان است که بر روی تمام محصولات ایرانی روی سایت، قابل استفاده است. پروسه اقدام تا دریافت وام حداکثر تا 10 روز کاری زمان می‌برد. شما می‌توانید با قسطی خریدن دستگاه‌ها و ماشین آلات صنعتی در ویترین نت، تجهیزات خود را کامل کنید و سود کسب و کارتان را به سرعت افزایش دهید. 

بیشتر بدانیم: چطور باید برای دریافت وام اقدام کنیم؟

پر بازده ترین طرح ها

امروزه طرح های کشت متراکم و گلخانه ای در ایران رو به افزایش است. لزوم تولید محصولات گلخانه ای و با کیفیت به دلیل تقاضای بازار و نیز صادرات این محصولات به کشورهای همسایه و منطقه موجب شده است تا استقبال گسترده‌ای از این طرح صورت گیرد.

خرید ماشین آلات کشاورزی ، خرید تجهیزات و ادوات کشاورزی و نیز طرح هایی راه اندازی خط تولید مرغ گوشتی مرغداری و پرورش ماهی در رتبه های بعدی قرار می گیرند که می توانند دریافت تسهیلات در کشاورزی را در پی داشته باشند.

نحوه ثبت درخواست چگونه است؟

افراد مشمول می‌توانند درخواست خود را در سامانه اعتبارات ثبت کنند تا کارشناسان بانک در اسرع وقت درخواست آنها را باتوجه به دستورعمل‌ها و بخش‌نامه‌ها مربوط به هر نوعی از تسهیلات و وضعیت حساب‌های متقاضی در بانک بررسی کنند.

برای دریافت تسهیلات از بانک کشاورزی باید به کجا مراجعه کرد؟

متقاضیان می‌توانند با در دست داشتن مدارک خود و همچنینی تقاضانامه به یکی از شعب بانک کشاورزی در داخل استان‌ها، مراجعه کنند. لازم به ذکر است وام فقط به دستگاه‌هایی تعلق می‌گیرد که دارای تاییده از مرکز مکانیزاسیون باشند.

 

 

اشتراک گذاری :

نظرات

ثبت نظر
 • عنایتی 1397/10/25

  سلام ، خسته نباشید ، آیا امکان خرید اقساطی از ویترین نت ، فقط برای ماشین آلات کشاورزی هست ؟ من میخوام خط بسته بندی خشکبار راه اندازی کنم ، میتونم از این طریق اقساطی پرداخت کنم ؟ ممنون میشم سریع پاسخ بدید

 • ویترین نت 1397/10/25

  سلام همراه گرامی ، 

  این شرایط برای همه دستگاه ها و ماشین آلات موجود در سایت  با شرط حداقل قیمت یک میلیون تومان و حداکثر آن بستگی به میزان اعتبار خریدار در سیستم بانکی ، قابل اجراست. 

  لطفا حتما صفحه خرید اقساطی در ویترین نت  را مطالعه بفرمایید. 

 • محمد 1398/11/07

  اقا میخوام وام بگیرم واسه کشاورزی چجوریه

 • ویترین نت 1398/11/16

  سلام. دو راه وجود داره، یا به یکی از شعب بانک کشاورزی مراجعه کنید تا از شرایط به روز دریافت وام مطلع بشید؛ و یا میتونید با مراجعه به صفحه https://vitrinnet.com/finance از شرایط خرید قسطی بدون ضامن که ویترین نت براتون انجام میده با خبر بشید.

 • مرتضی درودی 1398/11/21

  سلام،من خیلی احتیاج به وام دارم پروانه فعالیت دام پنج راسی گرفتم از نظام صنفی میخواسم بدونم وام بهم تعلطق میگیره ؟اگر میگیره باید از کجا شروع کنم ممنون میشم جواب بدین خیلی خیلی ممنونم

 • ویترین نت 1398/11/23

  سلام. برای درخواست وام، شما باید به یکی از شعب بانک کشاورزی مراجعه کنید.

 • حسین علایی 1399/02/13

  سلام، من کارشناس ارشد اصلاح نباتات دارم و میخوام یک گلخانه هیدروپونیک احداث کنم، میخواستم بدونم چقدر تسهیلات به بنده میدن و شرایط و نحوه ارائه تسهیلات چطور است، آیا میتونم بدون سپرده گذاری اولیه تسهیلات دریافت ؟

 • ویترین نت 1399/02/14

  سلام، راستش شرایط خیلی عوض شده و هر روز قوانین جدیدی وضع میشه، به نظرم به نزدیک‌ترین بانک کشاورزی برید و شخصا پرس و جو کنید.

 • صادق سیفی 1399/02/29

  سلام بنده میخوام یک دستگاه کمباین ترکوب برنج از طریق تسهیلات بانکی دریافت کنم بفرمایید از کجا باید شروع کنم .ممنون

 • ویترین نت 1399/02/30

  سلام دوست عزیز، برای دریافت وام و اطلاع از شرایط جدید باید به یکی از شعبه‌های بانک کشاورزی مراجعه کنید.

 • تاج 1399/04/10

  سلام،پنج ساله گلخونه دارم اجاره ای هست الان باید تحویل بدم زمینش هم بفروش رفته،برای خرید زمین کشاورزی است وام میدن

 • ویترین نت 1399/04/10

  سلام دوست عزیز، به نزدیک‌ترین شعبه بانک کشاورزی تشریف ببرید و سوال خودتون رو بپرسید.

 • مهدی سعادتی 1399/04/11

  سلام میخواستم ببینم من میتونم وام برای احداث گلخانه بگیرم،،لطفا یکم راهنمایی کنید،ممنون

 • ویترین نت 1399/04/14

  سلام آقای سعادتی عزیز، این متن و اطلاعاتش قدیمیه. شما میتونید به نزدیک ترین شعبه بانک کشاورزی مراجعه کنید و سوالاتتون رو بپرسید.

 • موسی ناصری 1399/04/17

  سلام من دارای300درخت ازچندنوع میوه وگردوهستم جایکه برق دردست رس نیست وبایدباپمپاژآب رودخانه آبیاری کنم میخواستم ببینم پنل خورشیدی وکفکش آب هم جزشرایط فروش شماهست ممنون

 • ویترین نت 1399/04/17

  سلام آقای ناصری عزیز... خیر متاسفانه فعلا در این زمینه فعالیتی نداریم.

 • فرهادنجفی 1399/04/31

  باسلام وارادت بنده میخوام مرغداری بامجوزکسی دیگه بصورت اجاره ای راه اندازی کنم تسهیلات یاحمایتی ازطرف دولت میشوم یاخیر؟

 • ویترین نت 1399/04/31

  سلام وقت شما بخیر... میتونید به اولین شعبه‌‌ی بانک کشاورزی مراجعه کنید و سوال خودتون رو بپرسید.

 • امیر 1399/05/12

  سلام متقاضی دریافت ئام تراکتور هستم ولی متاسفانه هنوز قیمت سال 99 نیومده که با استفاده از ان از پیش فاکتور برای گرفتن وام اقدام کنم به نظر شما چقد زمان میبره این پروسه؟

 • ویترین نت 1399/05/14

  سلام وقت شما بخیر... سوالات تخصصی خودتون رو میتونید از نزدیک ترین شعبه بانک کشاورزی بپرسید.