جستجو

دستگاه نوار نقاله چیست؟ معرفی انواع کانوایر و تسمه نقاله و کاربرد آنها

دستگاه نوار نقاله یا تسمه نقاله یا کانوایر وسیله حمل کننده ی یک سیستم انتقال مواد است و در صنایع زیادی کاربرد دارد. از این دستگاه جهت جابجایی و انتقال مواد و محصولات در کارخانجات تولیدی و بسته بندی استفاده می شود. نوار نقاله ها به ویژه در عملیات انتقال و جابجا کردن مواد سنگین و حجیم مفید هستند. در صنایعی که مسیرهای طولانی برای حمل مواد اولیه و محصولات وجود دارد، نوار نقاله یا کانوایر کمک بزرگی برای جابجایی مواد است. در بعضی فاصله ها لازم است نوار نقاله شیب دار شود تا حمل مواد سریعتر و یا در شرایط بهتری انجام شود.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت دستگاه نوار نقاله

نوار نقاله یا تسمه نقاله چگونه کار می کند؟

نوار نقاله یا کانوایر جزئی از سیستم‌های انتقال مواد در صنعت است.دستگاه نوار نقاله، که اغلب به نام تسمه نقاله شناخته می شود، با استفاده از دو یا چند قرقره  که گاهی اوقات به این قرقره ها درامز یا طبلک نیز گفته می شود ، کار می کند که به طور مداوم روی یک حلقه بسته، دور می زند. این کار با تعداد زیادی از قلاب ها، چرخ دنده ها، سطل ها و کمربند های لاستیکی پهن انجام می شود. سپس کمربند توسط یک سری غلتک ها در امتداد مسیر هدایت می شود.

دستگاه نوار نقاله چیست؟-نوار نقاله چگونه کار می کند؟تسمه نوار نقاله

کاربرد نوار نقاله یا کانوایر

نوار نقاله ها در مراکز مختلفی استفاده می شوند. بعضی از این مراکز عبارتند از:
- از انواع نوار نقاله که بسیار پرکاربرد است ، نوار نقاله بارگیری است که در باربری هایی که به صورت اتوماتیک باربری را انجام می دهند ، کاربرد دارد.
- دربارگیری کامیون هایی که در محلی پایین تر از محل بار گیری هستند نیز نوار نقاله بارگیری مورد استفاده قرار میگیرد.
- فروشگاه ها اغلب از کمربندهای نقاله در پیشخوان چک کردن اجناس استفاده می کنند، تا اقلام خرید را حرکت دهند.
- از کانوایر در حمل و نقل انسان ها مانند حرکت پیاده رو یا پله برقی نیز استفاده می شود.
- همچنین در بسیاری از خطوط تولید و صنایع مونتاژ کانوایر یا تسمه نقاله کاربرد دارد.
- نوار نقاله ها با توجه به موارد مورد نیاز مشتری و چگونگی کاربرد آن ها در ابعاد و انداره های گوناگون با نوع جنسی که مشتری سفارش داده باشد، طراحی شده و ساخته می شوند.


دستگاه نوار نقاله چیست؟-کاربرد نوار نقاله-تسمه نقاله-نوار نقاله برای جابجایی و انتقال محصولات کاربرد دارد

انواع مختلف دستگاه نوار نقاله یا تسمه نقاله

انواع اصلی نوار نقاله ها عبارتند از:
- نوار نقاله بارگیری
- نوار نقاله ناودانی
- نوار نقاله چرخشی
- نوار نقاله غلتکی
- نوار نقاله زنجیری
- تسمه نقاله شیب دار
- تسمه نقاله تسمه ای
- نوار نقاله تسمه نقاله مغناطیسی
- تسمه نقاله ثقلی
-
تسمه‌های نقاله سیم دار بدون سیم عرضی
 

نوار نقاله زنجیری-نوار نقاله دستچین-انواع مختلف نوار نقاله-دستگاه نوار نقاله چیست؟نوار نقاله چگونه کار می کند؟

کاربرد نوار نقاله زنجیری یا کانوایر زنجیری

از نوار نقاله زنجیری در صنایع تولیدی ، صنایع معادن ، سیمان ، فولاد ، صنایع غذایی و انبار داری ها استفاده می شود. ساختار این نوع از دستگاه نوار نقاله به اینصورت است که سطح جابه جا کننده آن، زنجیره های فلزی هستند. عرض سطح نوار بر اساس ابعاد بسته هایی که روی آن جابجا می شود، ساخته می شود. کاربرد نوار نقاله زنجیری فقط برای جابجایی بارهای بسته بندی در انواع مختلف بسته های کارتنی، کیسه های گونی، عدل و... است. اگر کانوایر زنجیری در مسیرهای بلند استفاده شود، به صورت ثابت قرار داده می شود ولی اگر در مسیرهای کوتاه به کار رود به صورت قابل حمل جاگذاری می گردد. ترتیب حرکت زنجیره ها با یک موتور انجام پذیر است.
در صنایع غذایی مانند کارخانجات تولید و بسته بندی قند و شکر، حبوبات و ... مشکلاتی ناشی از جابجایی مواد خام با وزن و سایندگی بالا و محصولات چرب و روغنی وجود دارد.
استفاده از تسمه نقاله‌های مقاوم در برابر سایش و روغن ، کمک بسیاری به تولید کنندگان صنایع غذایی میکند . همچنین نوار نقاله‌هایی با قابلیت رسانای بالا برای جلوگیری از جرقه و آتش سوزی، و نوار نقاله آجدار برای جابجایی در زوایای شیب دار در کارخانه ها بسیار پر کاربرد است.

نوار نقاله چیست؟-انواع مختلف نوار نقاله-کاربرد نوار نقاله زنجیری-تسمه نقاله

نوار نقاله بارگیری

از پر کاربرد ترین انواع کانوایر ، نوار نقاله بارگیری است که در انواع کارخانه ها و صنایع به ویژه کارخانه های سیمان و مواد معدنی استفاده می شود.استفاده از کانوایر یا نوار نقاله بارگیری باعث می شود که عملیات بارگیری و انتقال مواد بسیار سریع تر و با نیروی انسانی کمتری انجام شود.

کاربرد نوار نقاله دستچین

از  نوار نقاله دستچین برای بازرسی و  دستچین کردن انواع حبوبات در خطوط بسته بندی حبوبات استفاده می گردد و بسیار کاربرد دارد.  یک مخزن ویبره روی نوار نقاله وجود دارد که محصول از داخل آن به روی نوار نقاله می ریزد.اپراتور مسیر حبوبات را کاملا زیر نظر دارد و در طول مسیر اپراتور فرصت دارد که ناخالصی ها، شن و یا خرده سنگ های داخل حبوبات را از آنها جدا کند یا دستچین نماید. بنابراین در انتهای مسیر، حبوبات کاملا تمیز و بدون  سنگریزه، دستچین شده و  محصولی تمیز را به مراحل دیگر می رسد.
کاربرد نوار نقاله دستچین در قسمت های مختلف انواع خطوط تولید می باشد. به طور مثال در خط آماده سازی میوه ها و جداسازی آنها جهت اندازه و آماده کردن برای بسته بندی نیز می توان از این تسمه نقاله استفاده نمود. تمامی مراحل کار نوار نقاله یا کانوایر قابل کنترل و تنظیم می باشد.

دستگاه نوار نقاله چیست؟-دستگاه نوار نقاله جهت جابجایی و انتقال مواد و محصولات در کارخانجات تولیدی و بسته بندی استفاده می شود.

مجموعه ویترین نت پلتفرمی برای ارتباط بین تولیدکنندگان و تامین کنندگان دستگاه­ها با خریداران است. این مجموعه با برخورداری از کارشناسان متخصص هم از جهت بررسی کیفیت ماشین آلات و هم از نظر آگاهی رسانی کیفی و دادن اطلاعات فنی به خریداران در خدمت هر دو سوی فروشندگان و خریداران است. میتوانید پس از بررسی قیمت و مشخصات فنی دستگاه ها در سایت ویترین نت ، مدل مناسب کسب و کار خود را انتخاب کنید.

از ۴ رای
شما قبلا رای داده اید
ثـبت نظر
  • بهاره فردوس(۲۵ آذر ۱۳۹۷)

    ممنون از سایت خوبتون ، مقاله جالبی بود

    نظر شما

جهت تایید شماره موبایل خود، کد چهار رقمی ارسال شده را در زیر وارد کنید.

ارسال مجدد اصلاح شماره موبایل