خرید چکی

مرزکش و ریک خورشیدی چه کاربردی دارند؟

معرفی مرزکش و ریک خورشیدی

مرزکش و ریک خورشیدی از وسایل و تجهیزاتی هستند که در صنایع کشاورزی مورد استفاده قرار می­گیرند. این ادوات قابل نصب بر روی تیلر و تراکتور هستند.
جهت جلوگیری از شسته شدن خاک و کود ، لازم است که سطح کشت، کرت بندی شود. در کاشت انواع صیفی­جات و سبزیجات در زمین­های کشاورزی و یا کاشت برنج در شالیزارها یکی از کارهایی که نیاز است انجام شود، آماده کردن سطح کاشت توسط کرت بندی و و قطعه بندي است. ابزار و وسایل و امکانات مورد نیاز جهت كرت بندي مكانيزه تراكتور و مرزکش هستند. پس از اتصال مرزکش به تراکتور، می­تواند در هنگام حرکت، روی سطح زمین­ها و مزارع کشاورزی، کرت بندی ­کند. استفاده از مرزکش نه تنها سرعت کار را بالا می­برد بلکه باعث ایجاد نظم در کاشت می­شود.

پس از کاشت بذر، همزمان با رشد محصول، علف­های هرز نیز در بین محصولات رشد می­کند، که لازم است جمع آوری شوند.  ریک خورشیدی ابزاری است که برای جمع آوری علوفه و علف های هرز مورد استفاده قرار می گیرد. ریک­ها علاوه بر ردیف کردن علوفه، کار جمع­ آوری آن را هم انجام می­دهند. علت نامگذاری این ابزار به این دلیل است که دایره­ای شکل و شبیه به خورشید بوده و با حرکت در بخش های مختلف زمین مزرعه، همزمان با درآوردن علف های هرز از ریشه، آنها را جمع آوری می کند.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت مرزکش و ریک خورشیدی

مرزکش و ریک خورشیدی از وسایل و تجهیزاتی هستند که در صنایع کشاورزی مورد استفاده قرار می­گیرند. این ادوات قابل نصب بر روی تیلر و تراکتور هستند.

ابعاد و اندازه های مختلفی از مرزکش و ریک خورشیدی در بازار وجود دارد. بستگی به وسعت سطح زیر کشت از اندازه­های مختلف این ابزار استفاده می­شود. از مرزکش و ریک خورشیدی با ابعاد کوچک تر برای کاربری های محدود و از انواع بزرگتر برای وسعت بیشتر استفاده می­گردد.

انواع مرزکش

مرزکش ابزاری است که جهت کرت بندی به کار می­رود. مرزکش ها به شکل ماله­ای یا دیسکی وجود دارند. پره­های آنها به شکل بشقاب هایی است که مقابل هم واقع شده­اند و ضمن حرکت تراکتور به سمت جلو، از یک سمت خاک به داخل بشقاب ها وارد می­شود و از سمت دیگر در وسط ریخته می­شود که در نتیجه به صورت پشته­ای یا مرزی روی هم جمع می­شود. فاصله دو بشقاب را می توان تغییر داد که باعث می­شود پهنای مرزها به هم دور یا نزدیک گردند. قطر بشقاب ها در چند اندازه مختلف است که بسته به وسعت زمین از اندازه های گوناگون استفاده می­شود. انواع مرز کش­ها عبارتند از: مرزکش با پره 26 اینچ با گل تراش، مرزکش بشقابی با پره 26-26-28 اینچ  و با عرض کار175 سانتی متر، مرز کش هندی با پره 26 اینچ و با عرض کار 120 سانتی متر. مرزکش و ریک خورشیدی در مکانیزه کردن کشاورزی نقش موثری دارند.

انواع ریک خورشیدی

ریک­های خورشیدی از تعدادی چرخ اسپک دار مانند چرخ دوچرخه تشکیل شده­اند. اسپک ها به شکل میله های فنری سر کجی هستند که نوک آن ها در تماس با زمین قرار می­گیرد. با حرکت ماشین به سمت جلو، چرخ ها می گردند و علوفه­ را وارد ردیف می نمایند . این ریک­ها روی زمین های ناصاف خیلی خوب کار می کنند. چون گردش هر چرخ مستقل از دیگری است و بنابراین هر چرخ متناسب با شکل زمین می­تواند بچرخد.
انواع ریک­های خورشیدی عبارتند از:
ریک 4 پره خورشیدی تک فنر
، ریک 4 پره خورشیدی جفت فنر، ریک های کوپتری 330، ریک های کوپتری 700، اعداد 300 و 700 سانتیمتر نشان دهنده عرض سطح کاری است که پوشش می دهند.
استفاده از مرزکش و ریک خورشیدی در کشاورزی صنعتی و تولید محصولات علوفه ای از ضروریات است. این ابزارها با متصل شدن به تراکتور و تیلر کارآیی خود را نشان می­دهند. پس از انجام کار می­توان آنها را از ماشین­ها جدا کرد و ابزارهای دیگر را به آنها متصل ساخت.

ریک­های خورشیدی از تعدادی چرخ اسپک دار مانند چرخ دوچرخه تشکیل شده­اند. اسپک ها به شکل میله های فنری سر کجی هستند که نوک آن ها در تماس با زمین قرار می­گیرد.

از ۱ رای
شما قبلا رای داده اید
محسن حاجی زاده

محسن حاجی زاده

محسن هستم از موسسین وبسایت ویترین نت.

من برای صبحانه "بازاریابی B2B" میخورم ;)

ثـبت نظر