خرید چکی

معرفی انواع دستگاه نشاکار

کاربرد دستگاه نشاکار

دستگاه نشاکار از ادوات و تجهیزات مورد نیاز کشاورزی مکانیزه است که در کاشت نشای گیاهان مختلف مورد استفاده قرار می­گیرد. در پروسه نشاکاری، ابتدا گیاهان را در نواحی ویژه­ای از مزرعه و یا در ظروف کشت خاص پرورش می­دهند و هنگامی که جوانه ها به گیاهان کوچک یا نشا تبدیل شدند، به مکان کاشت اصلی منتقل می شوند. مزایای تولید نشا عبارتند از:
کاهش چشمگیر مصرف آب کشاورزی، مصون ماندن جوانه­ها از آفات و امراض، کاهش زمان تولید، امکان تولید دو یا چند بار محصول در بازه یک فصل رشد.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت دستگاه نشاکار

دستگاه نشاکار از ادوات و تجهیزات مورد نیاز کشاورزی مکانیزه است که در کاشت نشای گیاهان مختلف مورد استفاده قرار می­گیرد.

مزایای استفاده از دستگاه نشاکار

مزایای استفاده از دستگاه نشاکار بسیار زیاد است، از جمله به موارد زیر می­توان اشاره کرد:

 - نشاکاری از جمله کارهای کشاورزی است که بسیار خسته کننده است، استفاده از این دستگاه در کاهش فشار کاری کارگران بسیار موثر است.
- استفاده از نشاکار در کاشت نشا سرعت بیشتری بخشیده و در نتیجه مقدار بازدهی محصول بیشتر می­شود.
- دقت انجام کار با دستگاه مکانیزه بسیار بیشتر از دقت کار انسانی است.
- در صورت استفاده از دستگاه نشاکار، نیاز به تعداد کارگر کمتری در کاشت نشا وجود دارد به همین دلیل هزینه­ های منابع انسانی کاهش می­یابد.
- عمق کاشت نشا بسیار مهم است و کاشت نشا توسط نیروی انسانی باعث خطا در عمق کاشت می­شود، در صورت استفاده از این دستگاه، عمق کاشت به اندازه استاندارد از پیش تعریف شده و برای همه نشاها کاملا یکنواخت خواهد بود.

 استفاده از نشاکار در کاشت نشا سرعت بیشتری بخشیده و در نتیجه مقدار بازدهی محصول بیشتر می­شود.

انواع دستگاه نشاکار

- نشاکار دستی، که به آن نشاکار راه­رونده هم می­گویند. در این نوع، کارگر نشاها را به صورت دستی به مکان کاشت هدایت می­نماید و دستگاه نشاکار آن را در عمق مورد نظر قرار داده و کاشت نشا را به پایان می­رساند. نشکار دستی کوچک و سبک بوده و امکان جابجایی راحت تری دارد و در انواع نشاکار چهار ردیفه و نشاکار شش ردیفه می­باشد .
- نشاکار ماشینی، که به آن نشاکار موتوری یا نشاکار سوار شونده هم می­گویند. در این نوع نشاکار کارگر سوار دستگاه شده و آن را روشن می نماید و با حرکت دستگاه عمل کاشت نشا انجام می­شود.
- نشاکار دوردیفه آترانس، از این دستگاه در کاشت های متراکم که عملیات نشاکاری با دستگاه های معمولی سخت است استفاده می­شود. در کاشت متراکم فاصله­ی بین پشته ها کمتر از پنجاه سانتی متر است مانند کاشت نشای گوجه فرنگی و فلفل.
- دستگاه نشاکار عمیق کار، که به آن نشاکار ردیف کار هم می­گویند، امکان اتصال به تراکتورهای مختلف را دارد. از ویژگی­های آن امکان کاشت نشاها به صورت یکنواخت در ردیف­ها است و برای کاشت نشاهای حبوبات مثل نخود ولوبیا استفاده می­شود.
- دستگاه انتقال نشا، که به آن ربات
انتقال نشا هم می­گویند و جهت کاشت گیاهانی با رشد دو مرحله­ای به کار می­رود.
انواع نشاکارهای فوق، هزینه های متفاوتی دارد که کشاورزان یا مزرعه داران بر اساس هزینه های پیش بینی شده خود، می­توانند آنها را خریداری ­کنند.

 نشاکار دوردیفه آترانس، از این دستگاه در کاشت های متراکم که عملیات نشاکاری با دستگاه های معمولی سخت است استفاده می­شود.

در کاشت چه محصولاتی میتوان از دستگاه نشاکار استفاده کرد؟

جهت کاشت انواع مختلف قلمه ها و نشاها می­توان از دستگاه نشاکار استفاده کرد. یکی از مهمترین محصولات برنج است. کاشت نشای برنج در شالیزارها از کاشت دیگر نشاها سخت تر است و هم چنین نشاها باید در ردیف­های کاملا منظم کاشته شود و سرعت کاشت هم بسیار مهم است. مکانیزه کردن کاشت نشاها باعث سود دهی بیشتر و بالا رفتن کیفیت این محصول می­شود. دستگاه نشاکار،  در کاشت انواع صیفی­جات و سبزیجات از جمله فلفل، گوجه فرنگی، بادمجان و هم چنین کاشت نشاهای حبوبات از جمله نخود ولوبیا هم کاربرد دارد.

از ۱ رای
شما قبلا رای داده اید
نیلوفر نجفی

 نیلوفر هستم

در بخش تولید محتوای ویترین نت فعالیت می کنم.

ثـبت نظر