معرفی و مقایسه انواع دستگاه نشاکار

کاربرد دستگاه نشاکار

دستگاه نشاکار از ادوات و تجهیزات مورد نیاز کشاورزی مکانیزه است که در کاشت نشا گیاهان مختلف مورد استفاده قرار می­‌گیرد. در پروسه نشاکاری، ابتدا گیاهان را در نواحی ویژه­ای از مزرعه و یا در ظروف کشت خاص پرورش می­‌دهند و هنگامی که جوانه ها به گیاهان کوچک یا نشا تبدیل شدند، به مکان کاشت اصلی منتقل می شوند. به طور کلی مزایای تولید نشا عبارتند از: 

 • کاهش چشمگیر مصرف آب کشاورزی
 • مصون ماندن جوانه­ ها از آفات و امراض
 • کاهش زمان تولید
 • امکان تولید دو یا چند بار محصول در بازه یک فصل رشد

بیشتر بخوانید: لیست قیمت دستگاه نشاکار

دستگاه نشاکار از ادوات و تجهیزات مورد نیاز کشاورزی مکانیزه است که در کاشت نشای گیاهان مختلف مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

مزایای استفاده از دستگاه نشاکار

در صنعت کشاورزی و باغبانی مزایای استفاده از دستگاه نشاکار بسیار زیاد است، از جمله می‌­توان به موارد زیر اشاره کرد:
 - نشاکاری از جمله کارهای کشاورزی است که بسیار خسته کننده است، استفاده از این دستگاه در کاهش فشار کاری کارگران بسیار موثر است.
- استفاده از نشا کار به کاشت نشا سرعت بیشتری بخشیده و در نتیجه بازدهی محصول بیشتر می‌­شود.
- دقت انجام کار با دستگاه مکانیزه بسیار بیشتر از دقت کار انسانی است.

- در صورت استفاده از دستگاه نشا کار، نیاز به تعداد کارگر کمتری در کاشت نشا وجود دارد به همین دلیل هزینه­ های منابع انسانی کاهش می‌­یابد.
- عمق کاشت نشا بسیار مهم است و کاشت نشا توسط نیروی انسانی باعث خطا در عمق کاشت می‌­شود، در صورت استفاده از این دستگاه، عمق کاشت به اندازه استاندارد از پیش تعریف شده و برای همه نشاها کاملا یکنواخت خواهد بود.

 

 استفاده از نشاکار در کاشت نشا سرعت بیشتری بخشیده و در نتیجه مقدار بازدهی محصول بیشتر می­شود.

 

انواع دستگاه نشاکار

انواع نشا کارهای زیر، هزینه های متفاوتی دارد که کشاورزان یا مزرعه داران بر اساس هزینه های پیش بینی شده خود، می­‌توانند آنها را خریداری ­کنند.

 

نشاکار دستی:

به نشاکار دستی، نشاکار راه­رونده نیز می­‌گویند. در این نوع نشاکار، کارگر نشاها را به صورت دستی به مکان کاشت هدایت می­‌نماید و دستگاه نشاکار آن را در عمق مورد نظر قرار داده و در نهایت کاشت نشا را به پایان می­‌رساند. نشاکار دستی کوچک و سبک بوده و امکان جابجایی راحت تری دارد. دستگاه نشاکار دستی گوجه فرنگی از پرکاربردترین نوع این دستگاه می باشد.

 انواع نشاکار دستی:

 • نشاکار دستی چهار ردیفه (یا دستگاه نشا چهار ردیفه)
 • نشاکار دستی شش ردیفه (یا دستگاه نشا شش ردیفه)
   

نشاکار ماشینی:

به نشاکار ماشینی، نشاکار موتوری یا نشاکار سوار شونده هم می­‌گویند. در نشاکار موتوری،  کارگر سوار دستگاه شده و آن را روشن می نماید و با حرکت دستگاه عمل کاشت نشا انجام می­ شود.
 

نشاکار دو ردیفه آترانس:

از نشاکار دو ردیفه آترانس در کاشت های متراکم (که در آن عملیات نشاکاری با دستگاه های معمولی سخت است،) استفاده می­ شود. در کاشت متراکم فاصله­ بین پشته ها کمتر از پنجاه سانتی متر است؛ مانند کاشت نشای گوجه فرنگی و فلفل.

 

دستگاه نشاکار عمیق کار:

به نشاکار عمق کار، نشاکار ردیف کار هم می ­گویند، نشاکار عمق کار امکان اتصال به تراکتور را دارد. از ویژگی­ های آن امکان کاشت نشاها به صورت یکنواخت در ردیف­ ها است و برای کاشت نشاهای حبوبات مثل نخود ولوبیا استفاده می­ شود.

 

دستگاه انتقال نشا:

به دستگاه انتقال نشا  ربات انتقال نشا نیز می­ گویند. دستگاه انتقال نشا  بیشتر جهت کاشت گیاهانی با رشد دو مرحله­ ای به کار می ­رود.

 

 نشاکار دوردیفه آترانس، از این دستگاه در کاشت های متراکم که عملیات نشاکاری با دستگاه های معمولی سخت است استفاده می­شود.

 

در کاشت چه محصولاتی می‌توان از دستگاه نشاکار استفاده کرد؟

طرز کار دستگاه نشاکار بسیار راحت است. جهت کاشت انواع مختلف قلمه ها و نشاها می ­توان از دستگاه نشا کار استفاده کرد. یکی از مهمترین محصولات برنج است. کاشت نشای برنج در شالیزارها از کاشت دیگر نشاها سخت تر است و هم چنین نشاها باید در ردیف­ های کاملا منظم کاشته شود و سرعت کاشت هم بسیار مهم است. بنابراین دستگاه نشاکار شالی و برنج بسیار پرکاربرد است.

مکانیزه کردن کاشت نشاها باعث سود دهی بیشتر و بالا رفتن کیفیت این محصول می ­شود. دستگاه نشاکار، در کاشت انواع صیفی­ جات و سبزیجات از جمله فلفل، گوجه فرنگی، بادمجان و هم چنین کاشت نشاهای حبوبات از جمله نخود ولوبیا هم کاربرد دارد که به آن دستگاه نشاکار صیفی می گویند.

 

قیمت دستگاه نشاکار

ویترن نت، تامین کنندگان و تولید کنندگان مختلف تجهیزات و ادوات کشاورزی را گرداوری می کند تا بستری را فراهم می کند که بتوانید در آن به مقایسه قیمت دستگاه نشا کار مثل قیمت دستگاه نشاکار دستی برنج و قیمت دستگاه نشا شش ردیفه بپردازید.

از ۱ رای
شما قبلا رای داده اید
ثـبت نظر

  جهت تایید شماره موبایل خود، کد چهار رقمی ارسال شده را در زیر وارد کنید.

  ارسال مجدد اصلاح شماره موبایل