آشنایی با دستگاه لحاف دوزی

کاربرد دستگاه لحاف دوزی

دستگاه لحاف دوزی یا Quilting Machine در گروه چرخ خیاطی­های صنعتی قرار دارد که برای دوختن لحاف و انواعی از آن برای دوخت تشک استفاده می­شود. همزمان با گسترش تکنولوژی، علوم مختلف به خدمت صنایع مختلف در آمده و شاهد جهش و رشد در صنایع گوناگون هستیم. صنعت دوخت و نساجی نیز شامل این رشد بوده و باعث شده که امروزه شاهد ماشین­آلات تخصصی در عرصه تولید لحاف و لحاف دوزی باشیم. ورود دستگاه­هایی با امکانات متنوع موجب شده که علاوه بر افزایش سرعت و دقت در تولید، کیفیت و تنوع محصولات نیز در این زمینه گسترش یابد. روش دوخت لحاف در این دستگاه­ها مانند همان تکنیک­های دوخت و بخیه زدن به روش دستی و شیوه­های قدیمی است.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت چرخ های خیاطی صنعتی-دستگاه لحاف دوزی

عملکرد دستگاه لحاف دوزی اتوماتیک به صورت کاملا خودکار و اتوماتیک بوده که باعث حذف کامل نیروی انسانی می شود.

نحوه عملکرد دستگاه لحاف دوزی

دستگاه برای شروع کار، از سه لایه شامل رویه لحاف، لایه پنبه زده شده در وسط و پارچه آستری استفاده می­کند که به طور موقت با پین­های ایمنی به هم متصل می­شوند. نحوه کار دستگاه لحاف دوزی به اینصورت است که چند لایه­ی پارچه­ای و پنبه حلاجی شده را به هم متصل می­کند و برای دوختن و اتصال این لایه ها از تکنیک­های دوخت چند ردیفه و یا طرح­های مختلف استفاده می کند. سپس عملیات دوخت آغاز می­گردد که در ابتدا در یک خط مستقیم لایه ها به هم دوخته می شود. این ابزار به گونه ای طراحی شده که  از چروک افتادن در حین دوخت جلوگیری می شود. طول بخیه، با طول از پیش تنظیم شده توسط دستگاه، کنترل می­شود. در همان حال طرح­های مختلف دوخت روی آن اعمال می­گردد.

لحاف دوزی یا Quilting به روش حرکت آزاد، فرایندی است که همزمان از روش بخیه زدن لایه ها توسط چرخ خیاطی سنتی و روش رفت و برگشت شاتل سوزن استفاده می­کند. وقتی شاتل پایین می رود، پارچه را جلو نمی برد و با حرکت رفت و برگشت پایه سوزن، اپراتور با حرکت دادن دست خود، طول دوخت و همچنین جهت خط دوخت را کنترل می كند. دوخت را می توان در هر جهت انجام داد و برای خطوط منحنی و یا الگوهای خط مستقیم ساخته شده است. هر طرحی که توسط طراح ابداع شود، از یک خط دوخت مستقیم و حرکات پایه سوزن ماشین که در زیر هدایت می­شود، تشکیل شده است. طول هر بخیه به وسیله­ی فاصله­ای که لحاف جلو رفته است و طول بخیه قبلی محاسبه می ­شود.

انواع دستگاه لحاف دوزی

عملیات دوخت لحاف در گذشته به صورت سنتی و با استفاده از خلاقیت و کار نیروی انسانی صورت می­گرفت، پس از اختراع چرخ خیاطی، دوخت و تولید لحاف توسط چرخ­های خیاطی صورت می پذیرفت. امروزه دستگاه­های لحاف دوزی به خدمت این صنعت درآمده که در انواع مدل­های زیر موجود است:
- دستگاه لحاف دوزی اتوماتیک
- ماشین لحاف دوزی تک کله
- ماشین لحاف دوزی صنعتی

مشخصات ماشین لحاف دوزی اتوماتیک

عملکرد دستگاه لحاف دوزی اتوماتیک به صورت کاملا خودکار و اتوماتیک بوده که باعث حذف کامل نیروی انسانی می شود. ویژگی های دستگاه لحاف دوزی اتوماتیک به اینصورت است که دستگاه مجهز به موتور پر قدرت و صفحه نمایشگر ده اینچی بوده و دارای پورت USB برای انتقال فایلهای طراحی است. به صورت پیش فرض، بیش از 250 مدل در بانک اطلاعاتی سیستم پردازش دستگاه ذخیره شده و امکان اضافه کردن  مدل­ها و طرح های متنوع نیز وجود دارد. این دستگاه قابلیت دوخت تا ضخامت 5 سانتی متر را داشته و سرعت تولید آن، سه هزار دوخت در دقیقه است. امکان اضافه کردن امکانات و ایجاد تغییرات بنا به سفارش مشتری وجود دارد.

دستگاه لحاف دوزی یا Quilting Machine در گروه چرخ خیاطی­های صنعتی قرار دارد که برای دوختن لحاف و انواعی از آن برای دوخت تشک استفاده می­شود.

ویژگی های دستگاه لحاف دوزی صنعتی

امروزه دستگاه های لحاف دوزی صنعتی، فعالیت تولیدی دوخت لحاف و تشک را کاملا بصورت مستقل و اتوماتیک انجام می دهد. این دستگاه دارای مدلهای مختلف است که عبارتند از:
- ماشین لحاف دوزی صنعتی با شاتل و چند سوزنه
- ماشین لحاف دوزی کامپیوتری با شاتل و چند سوزنه و دارای استپ موتور
- ماشین لحاف دوزی کامپیوتری با شاتل و چند سوزنه با سروو موتور

معرفی ماشین لحاف دوزی اتوماتیک تک کله

دستگاه لحاف دوزی تک کله از انواع دستگاههای لحاف دوزی اتوماتیک است. در این نوع ماشین، از تکنولوژی کامپیوتری در عملیات مختلف آن استفاده شده و سروو موتور داخلی دارد. تعداد سوزن دستگاه تک سوزنه است. دستگاه مجهز به چراغ LED بوده و از دیگر مزایای آن داشتن سیستم ترکیب طرح ها و  استفاده از ماسوره پرکن است. البته این دستگاه با تعداد کله­های بیشتر نیز عرضه می شود و با سفارش مشتری امکان تامین مدل چند سوزنه نیز وجود دارد. تامین دستگاه لحاف دوزی اتوماتیک چندکله بر اساس سفارش مشتری امکان پذیر است.

از ۱ رای
شما قبلا رای داده اید
ثـبت نظر

    جهت تایید شماره موبایل خود، کد چهار رقمی ارسال شده را در زیر وارد کنید.

    ارسال مجدد اصلاح شماره موبایل