بررسی انواع چسب چوب و کاربردهای آن

چسب چوب یا (wood glue):

چسب چوب یکی از مواد مورد استفاده در صنایع چوبی است. با آکادمی ویترین نت همراه باشید تا با انواع چسب چوب، کاربردهای آن ها و همچنین با نکاتی در خصوص استفاده از آن ها بیشتر آشنا شوید.

با استفاده از چسب چوب می توانید دو قطعه چوبی را به یکدیگر متصل کنید. این اتصال به حدی مستحکم خواهد بود که اگر نیاز به جدا کردن دو قطعه بود، راهی به جز شکستن چوب نخواهید داشت. به دلیل همین استحکام بسیار زیاد از چسب چوب در صنایع چوبی به وفور استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت چسب چوب

تاریخچه چسب چوب چیست؟

چسب چوب برای نخستین بار در قرن هفدهم، در کشور هلند کشف و مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان هلندی ها و پس از آن اروپایی ها از این چسب برای چسباندن قطعات چوبی به یکدیگر استفاده می کردند. پس از آن چسب چوب به شکلی همه گیر در تمامی دنیا پخش شده و مورد استفاده قرار گرفت.

توسعه و تکامل اصلی چسب چوب در هنگام جنگ جهانی اول رخ داد. بدین صورت که نیروهای نظامی از چسب چوب برای ساخت و تقویت کشتی ها، واگن قطار، هواپیما و کامیون استفاده می کردند.

 

بررسی انواع چسب چوب و کاربردهای ان

 

نحوه ی عملکرد چسب چوب:

چسب چوب (wood glue) با ایجاد اتصال فیزیکی بین چوب و چسب چوب کار می کند و در آن زائده ها یا قندیل‌های چسب به داخل فضای خالی چوب نفوذ کرده و نیروی چسبندگی فیزیکی در سطوح چسب وارد می کند. به این صورت باعث می شود که منفذ های چوب به یکدیگر متصل شوند.

 

ویژگی های چسب چوب:

چسب چوب بر پایه ماده شیمیایی هموپلیمرپلی وینیل استات است. این نوع چسب بوی خاصی نداشته و در آب و رنگ های پلاستیک حل می شود.

چسب چوب (wood glue) از نظر ظاهری شبیه به شیر بوده و رنگ سفیدی دارد. همچنین همانند عسل غلیظ بوده ولی برای استفاده نیازی به حل کردن آن در آب نخواهید داشت.

 

کاربردهای چسب چوب

 

انواع چسب چوب:

 • چسب چوب پلی اورتان
 • چسب چوب اپوکسی یا چسب قایق
 • چسب مخصوص پرس گرم
 • چسب صنعتی

 

چسب چوب پلی اورتان و کاربردهای آن:

چسب PUV یا UV مقاومت بالایی در شرایط آب و هوایی مرطوب دارد. چسب پلی اورتان از نظر شکل ظاهری به رنگ زرد بوده و به علت مقاومت بالای خود نسبت به اشعه ماورای بنفش، برای استفاده در فضای بیرون مناسب است.

چسب ‌های پلی اورتان حلال چسب خاصی نداشته و پس از استفاده دچار ترک و تغییر حالت نمی‌شوند. معمولا برای اتصال بخش ‌های سازه‌ هایی مانند آلاچیق چوبی یا صندلی های موجود در فضای باز از چسب ‌های پلی اورتان استفاده می‌شود. پلی اورتان ها ضد آب و ضد رطوبت هستند، اما برای استفاده طولانی مدت در آب مناسب نیستند.

چسب پلی اورتان برای مناطق خشک مناسب نبوده و در صورت وجود رطوبت به بهترین شرایط چسبندگی خود می رسند.

 

چسب چوب اپوکسی یا چسب قایق و کاربردهای آن:

یکی دیگر از انواع چسب چوب، چسب قایق است و همان‌طور که از نام این چسب پیدا است، معمولا از آن برای تعمیر و ساخت قایق استفاده می‌شود. از چسب اپوکسی نمی‌توان در لایه خارجی قایق استفاده کرد؛ زیرا مقاومت بالایی در برابر اشعه ماورا بنفش ندارد. به همین دلیل چسب اپوکسی فقط در قسمت داخلی قایق و برای تعمیر و اتصال قطعات مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نحوه ی عملکرد چسب چوب

 

چسب مخصوص پرس گرم و کاربردهای آن:

چسب پرس گرم اغلب از نوع اوره فرمالدئید بوده و کرم رنگ است. این چسب معمولا در حالت مایع در بازار وجود دارد و از آن برای ساخت تخته چندلایی و پرس کردن روکش چوب استفاده می‌شود.

چسب پرس گرم برای سخت شدن نیاز به گرما و فشار دارد که این فشار و گرما، توسط دستگاه ‌های مخصوص پرس ایجاد می‌شود.

معمولا بیشتر درب‌ های چوبی استفاده شده در ساختمان های امروزی، از پرس شدن دو صفحه چوبی،HDF و سلایی بر روی یک کلاف چوبی، به وسیله چسب مخصوص پرس گرم ساخت شده اند.

 

چسب صنعتی و کاربردهای آن:

چسب های صنعتی یکی از قوی ‌ترین چسب ‌هایی هستند که تا به حال تولید شده اند. چسب صنعتی در صنعت با نام چسب آهن معروف می باشد.

البته لازم به ذکر است که کاربرد چسب صنعتی فقط برای وسلایل فلزی نیست، بلکه برای چسباندن روکش بر روی ورق‌ های چوبی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نکاتی برای استفاده از چسب چوب

 

نکاتی برای استفاده از چسب چوب:

 • قبل از استفاده از چسب چوب (wood glue) ابتدا باید سطح هایی را که می خواهید به یکدیگر بچسبانید، کاملا تمیز کنید. وجود گرد و خاک و آلودگی بر روی سطح، موجب کاهش کیفیت چسب چوب می شود.
 • این چسب برای سفت شدن نیاز به زمان دارد. بعد از متصل کردن دو قطعه به یکدیگر آن ها را توسط گیره در کنار هم قرار داده و سعی کنید بر روی آن ها فشار وارد کنید.
 • به طور متوسط پس از گذشت بیست و چهار ساعت، چسب به حدود نود درصد از استحکام خود می رسد.
 • اضافه های چسب چوب قابل رنگ آمیزی نیست و موجب زشت شدن چهره قطعه چوبی می شود. بنابراین سعی کنید پس از چسب کاری اضافات را با استفاده از یک پارچه نمدار تمیز کنید.
 • از چسب چوب فقط برای چسباندن قطعات چوبی استفاده کنید. توجه داشته باشید که چسب چوب نمیتواند چوب و فلز را به یکدیگر متصل کند.

 

و در نهایت:

در این مقاله انواع مختلف چسب چوب (wood glue) و کاربردهای آن ها به طور کامل توضیح داده شدند. بنابراین از این پس می توانید با توجه به نوع مصرف و بسته به نیاز خود، خرید چسب بهتر و دقیقتری داشته باشید.

 

در صورت هرگونه سوال در مورد فروش عمده انواع چسب چوب، با کارشناسان ویترین نت تماس بگیرید.

از ۱ رای
شما قبلا رای داده اید
ثـبت نظر
  02191015263
  تصحیح شماره ارسال مجدد رمز

  کد تایید را وارد کنید .