خرد کردن سبزی‌ها یکی از کارهای روتین، وقت‌گیر و خسته‌کننده در پروسه آشپزی است. بعلاوه بدون داشتن چاقوی تیز کاری طاقت‌فرسا است و البته با وجود یک چاقوی تیز هم ممکن است خطرناک باشد. سبزی خورد کن های برقی یکی از ماشین آلات صنعایع غذایی هستند که کار را برای همه ما ساده کرده‌اند.

 

انواع دستگاه سبزی خرد کن

دستگاه سبزی خرد کن بر اساس ظرفیت تولید، نوع کاربرد و نحوه کارکرد به 4 نوع زیر تقسیم می‌شود :

  • دستگاه سبزی خرد کن بشقابی
  • دستگاه سبزی خرد کن بشکه‌ ای
  • دستگاه سبزی خرد کن سطلی
  • دستگاه سبزی خرد کن خانگی

سبزی خورد کن بشقابی:

اگر ظرفیت تولید بالایی دارید، این دستگاه سبزی خرد کن صنعتی بهترین انتخاب برای شما است. دستگاه سبزی خرد کن بشقابی همانطور که از اسمش پیدا است؛ مخزنی مانند یک بشقاب بزرگ دارد که با ریختن سبزی داخل آن و با چرخیدن تیغه‌ها، سبزی خرد می‌شود. روی دستگاه سبزی خرد کن بشقابی یک پوششی قرار می‌گیرد که هم باعث امنیت اپراتور می‌شود و هم از بیرون ریختن سبزی و کثیف شدن محیط اطراف جلوگیری می‌کند.
دستگاه‌های سبزی خرد کن بشقابی مجهز به کلید میکروسوئیچ هستند که باعث می‌شود همزمان با باز شدن درپوش دستگاه، برای حفاظت از اپراتور و افزایش امنیت؛ دستگاه خاموش شود. این دستگاه از نظر استاندارد ایمنی کاملا مطمئن و تضمین شده است. محل قرار گرفتن تیغه‌ها در این دستگاه در دورترین فاصله بوده و دارای محافظ است تا در صورت باز شدن محافظ، سیستم دستگاه به صورت خودکار عملکرد ماشین را متوقف می‌کند. شما با بستن مجدد محافظ می‌توانید دستگاه را به کار بیندازید.

همچنین سبزی خرد کن بشقابی بر خلاف سبزی خرد کن سطلی که تنها تیغه‌ی آن در گردش است و در نتیجه سبزیها را به صورت یکدست خرد نمی‌کند، سبزی‌ها را له نکرده و می‌توانید مطمئن باشید که سبزی ما به هیچ عنوان آب نمی‌اندازد. از دیگر مزیت‌های خرید دستگاه سبزی خردکن بشقابی می‌توان به کنترل میزان ریز و درشت خرد شدن سبزی اشاره کرد. 
این دستگاه به عنوان دستگاه سبزی خردکن صنعتی کاربرد دارد و پیش از خرید آن باید ظرفیت مناسب خود را انتخاب کنید. ظرفیت دستگاه سبزی خردکن بشقابی بر اساس اندازه دهانه آنها تعیین می‌شود. (ظرفیت دستگاه در هر بار استفاده تعریف می‌شود تقریبا 10 دقیقه)

ظرفیت تولید دستگاه سبزی خرد کن با دهانه 60 سانتی متر : 7 کیلوگرم 
ظرفیت تولید دستگاه سبزی خرد کن با دهانه 70 سانتی متر : 9 کیلوگرم
ظرفیت تولید دستگاه سبزی خرد کن با دهانه 90 سانتی متر : 12 کیلوگرم

سبزی خورد کن بشکه ای:

دستگاه‌های سبزی خردکن صنعتی مدل‌های مختلفی دارند. یکی از مدل‌های این دستگاه، دستگاه سبزی خرد کن بشکه‌ای است که حتما آن را در بسیار از مغازه‌های سبزی فروشی دیده‌اید. اما بسیاری از افراد معتقدند این دستگاه سبزی‌ها را به صورت یکنواخت خرد نکرده و قسمتی از آن را له می‌کند. اما باید بدانید که این دستگاه سال‌هاست در بسیاری از سبزی فروشی‌ها کاربرد داشته و دارد.

سبزی خرد کن سطلی:

مخزن این دستگاه سبزی خرد کن به شکل سطل است و با چرخاندن تیغه‌های دستگاه باعث خرد و ریز شدن انواع سبزی می‌شود. از دستگاه سبزی خورد کن سطلی گاهی به عنوان سبزی خرد کن خانگی هم استفاده می‌شود.

سبزی خرد کن خانگی:

دستگاه سبزی خرد کن خانگی می‌تواند هم از نوع سطلی باشد و هم از نوع بسیار کوچک آن که دستی است و با چرخاندن دستگاه، سبزی خرد می‌شود.

ظرفیت سبزی خرد کن چقدر باشد؟

در هنگام خرید سبزی خرد کن به فضای آشپزخانه‌ و حیط‌تان هم توجه کنید. اگر فضای کابینت‌ها محدود است یا روی پیشخوان جا ندارید، بهتر است سبزی خرد کن کوچک‌تری بخرید. البته این به میزان حجم سبزی مورد نیاز شما هم بستگی دارد، اگر سبزی خرد بزرگ لازم دارید بهتر است به‌فکر فضای بیشتری برای آن باشید ارتفاع سبزی خرد کن‌ها معمولا از ۴۰ تا ۶۰ سانتی‌متر است. عمق ظرف در محدوده ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر و پهنای دستگاه ممکن است از ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر هم باشد. البته سبزی خرد کن‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر از این مقدارها هم موجود است. اما با توجه به این اندازه‌های نسبی و فضایی که در اختیار دارید، می‌توانید برای انتخاب ابعاد آن تصمیم بگیرید.

حتما ببینید: لیست قیمت دستگاه سبزی خرد کن

مهم ترین بخش دستگاه سبزی خورد کن چیست؟

جنس بدنه و تیغه‌های سبزی خرد کن از اهمیت زیادی برخوردار است. معمولا بدنه سبزی خرد کن از فلز، استیل و حتی پلاستیک ساخته می‌شود که جنس استیل از همه مقاوم‌تر و بادوام‌تر است و شستشوی آن آسان است. دسته‌های سبزی خرد کن معمولا از پلاستیک یا مواد عایق دیگری ساخته می‌شود.

در سبزی خرد کن معمولا از جنس شیشه‌ای و نشکن است که به نظارت بر روند خردکردن سبزیجات کمک می‌کند. جنس تیغه‌ها می‌تواند از فلز، فولاد، استیل و فولادضدزنگ باشد. بهتر است به‌دنبال مدلی باشید که جنس تیغه‌هایش از فولاد ضدزنگ باشند. تیغه‌های فولاد ضدزنگ در برابر زنگ‌زدگی، فرسایش و خوردگی که با گذشت زمان ایجاد می‌شود، بسیار مقاوم و بادوام هستند. تیغه‌هایی که از فولاد ضدزنگ باکیفیت و مرغوب ساخته شده‌اند، قوی و تیز هستند و سبزیجات را له نمی‌کنند. از آنجاکه این تیغه‌ها خورده نمی‌شوند، براده‌های ریز فلز را وارد سبزیجات نمی‌کنند. جنس پوشش دریچه خروجی دستگاه می‌تواند از طلق، استیل، پلاستیک یا مواد دیگری باشد که نوع استیل آن از همه بهتر و مقاوم‌تر است.

شستن دستگاه سبزی خرد کن؛ سخت یا آسان؟

اجزای بیشتر مدل‌های سبزی خرد کن قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را ندارند. بااین‌حال برخی مدل‌ها هستند که می‌توان قطعات آنها را در ماشین ظرفشویی قرار داد. اگر نگران شستن و تمیزکردن درب سنگین یا تیغه‌های تیز دستگاه هستید، مدلی را بخرید که بدنه و تیغه‌هایش از فولاد ضدزنگ باشند. این اجزا را می‌توانید در ماشین ظرفشویی قرار دهید. اما نکته مهم راحتی در شستشوی دستگاه است. حتما قلب از خرید به این نکته توجه کنید. زیرا خرده‌های سبزی در طول زمان درون دستگاه، فاسد می‌شوند.

بهترین مارک دستگاه سبزی خرد کن چیست؟

برندهای مختلف ایرانی و خارجی دستگاه سبزی خرد کن در بازار موجود هستند. از برندهای معتبر ایرانی می‌توان به سبز ایران، آکا الکتریک، دلمونتی و دسینی اشاره کرد.

دستگاه سبزی خرد کن صنعتی را از کجا بخریم؟

خرید دستگاه‌های مختلف برای تجهیزات آشپزخانه صنعتی یکی از مراحل مهم برای شروع و یا گسترش کار است. خرید سبزی خورد کن صنعتی نیازمند دقت بالایی است. تنوع مدل‌ها و نوع نیاز شما می‌تواند در انتخاب نهاییتان تعیین کننده باشد. برق دستگاه سبزی خرد کن صنعتی، تک فاز است، موتور آنها گیربکس دار است و جنس بدنه آنها استیل است. انواع دستگاه سبزی خرد کن صنعتی برای راحتی استفاده به صورت پایه دار ساخته می‌شود. علاوه بر مدل دستگاه، مجموعه‌ای که دستگاه را از آن تهیه می‌کنید بسیار مهم است. ویترین نت، یک پلتفرم آنلاین برای فروش تکی و عمده ماشین‌ها و دستگاه‌های صنعتی در حوزه صنایع غذایی، بسته بندی و کشاورزی است که شما می‌توانید خرید ماشین آلات آماده سازی محصول  را با روشی امن، مطمئن و آسان از آن تجربه کنید. 

 

اشتراک گذاری :

نظرات

ثبت نظر