کارآفرینی، تولید بهینه، افزایش سود و گسترش و پیشرفت کسب و کار همه و همه جزو دغدغه‌های اصلی افرادی است که در حوزه های مختلف مشغول به تولید هستند. مسیر، مسیر آسانی نیست. نیاز به تجربه، سرسختی و خلاقیت دارد. در این گپ و گفت صمیمانه با آقای صادقیان درباره دغدغه‌ها، نقطه شروع و بالا و پایین کار و کارآفرینی  در حوزه صنعت صحبت کرده‌ایم. علی صادقیان موسس مجموعه AG است که از سال 78 فعالیت خود را شروع کرده و از سال  83 AG را تاسیس کرده است.

AG تولیدکننده، صادرکننده و تامین‌کننده دستگاه‌ها و ماشین آلات صنعتی است که عمده‌ترین هدف خود را اشتغالزایی در این حوزه برای جوانان می‌داند. برای خواندن داستان واقعی علی صادقیان و سرگذشت AG، در ادامه مطلب با ما همرا باشید.

آرزوهای بزرگ

علی صادقیان از ابتدای جوانی علاقه زیادی به تولید و صنعت داشته و از 21 سالگی به شکل حرفه‌ای وارد حوزه صنعت شد. او به شکل کاملا تجربی و با آزمون و خطا توانست چم و خم تولید در حوزه صنعت را به مرور یاد بگیرد و مجموعه‌های مختلفی را راه‌اندازی کرد که محور اصلی همگی‌شان فناوری و تولید بوده است. او از سختی‌های سیستم بوروکراسی در داخل کشور می‌گوید و اینکه سرانجام توانست موسسه ”طلوع وطن" را ثبت کند که وظیفه اصلی آن پذیرش و تبدیل تمام ایده‌های خلاقانه و فنی به "عملکرد در صنعت" است.

صادقیان درباره دلیل ایجاد و ثبت خصوصی این مجموعه می‌گوید:

" هدف ما این بود که هر جوان دانشجویی بعد از فارغ‌التحصیلی با انرژی و ایده‌های خود، بتواند از کارهای کوچک شروع کند و کم‌کم رشد کند. برای مثال در آن زمان برای گرفتن یک اسانس ساده سرمایه بالایی نیاز بود و مراحل زیاد و سختی داشت. اما ما می‌خواستیم با حداقل سرمایه هم بتوان کارهای کوچک را شروع کرد تا اشتغالزایی صورت بگیرد و جوان‌ها نتیجه کارشان را ببینند. "

صادقیان و همکارانش در شرکت AG عملی کردن هدف خود را به شکل ساختن بسته‌ها و پک‌های کوچک و با رقم‌های کم برای سرمایه‌گذاری‌ انجام داده‌اند. برای مثال این بسته‌ها قابلیت اجرای خط تولید انواع روغن بهداشتی و خوراکی را با حجم‌های کم دارند. دستگاه‌های کوچکی که در ظرفیت‌های کم محصول تولید می‌کنند و حتی در یک اتاق 12 متری هم قابل اجرا هستند و نیاز به یک محیط بزرگ ندارند. برای مثال با 50 میلیون تومان می‌توان این پکیج را خریداری و راه‌اندازی کرد. آقای صادقیان، موسس مجموعه AG، بزرگترین هدف خود را تولید با حداقل امکانات و سرمایه معرفی می‌کند.

دستگاه‌های مجموعه AG علاوه بر دستگاه‌های بسته بندی و مواد غذایی، تمام رشته‌های حوزه کشاورزی و آب و خاک را پوشش می‌دهند. صادقیان تاکید می‌کند: 

"چون خودم بچه کشاورز بودم، همیشه برام مهم بود که بتونم این محصولات رو گسترش بدم و به اونها ارزش افزوده اضافه کنم."

چرا کارآفرینی و چرا AG؟

آقای علی صادقیان در جواب سوال ما که پرسیدیم چرا و چطور کارآفرینی را به عنوان اصلی‌ترین هدف خود برگزید می‌گوید:

" بعد از جنگ مسئله فقرزدایی بسیار مهم بود. حوزه صنعت کشاورزی هم اصلا اوضاع خوبی نداشت. به همین دلیل به فکرمون رسید بخش های مختلف کشاورزی رو به صنایع تبدیلی بدل کنیم. مثلا از پوست پرتقال اسانس بگیریم. یا از پرتقال های رسیده، آبمیوه تهیه کنیم. خلاصه به یه شکلی ارزش افزوده به آن اضافه کنیم."

او مجموعه AG را یک مجموعه خانوادگی معرفی کرد و معتقد است: "کارآفرین را باید از خانواده و اطرافیان خود شروع کنیم."

صادقیان اضافه کرد:" طی این سالیان و پیشرفت مجموعه، تمام دستگاه‌ها استاندار CE اروپا را گرفته‌اند و سالانه به طور میانگین 500 نفر را مشغول به کار کرده است."

توصیه آخر

صادقیان، رئیس هیئت مدیره مجموعه AG توصیه آخر خود را به تازه واردان این حوزه و جوانان اینطور بیان کرد:

" وارد شدن در هر رشته و حرفه‌ای را تا انتها ادامه دهند. هرکاری را به شکل تخصصی انجام دهند. و در کنار درس تجربه کار عملی را فراموش نکنند. تجربه شاید حتی مهم‌تر از آکادمیک باشد. به زبان انگلیسی و کامپیوتر تسلط کامل پیدا کنند. پیر شدن ناگزیر است. پس بهتر است با تلاش و افتخار برای خانواده و کشورشان پیر شوند."

اشتراک گذاری :

نظرات

ثبت نظر