× در حال حاضر هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.
مستربچ و افزودنی ها

مستربچ (Masterbatch) چیست و چه کاربردی دارد؟

از پلیمر ها در صنعت های مختلف و برای کاربرد های گوناگونی استفاده می شود. پلیمر ها را نسبت به نوع محصولی که قرار است در تولید آن استفاده شوند انتخاب می کنند. البته حتی کامل ترین و مرغوب ترین نوع پلیمر ها هم دقیقاً همان چیزی نیستند که در صنایع مورد استفاده اند و به افزودنی هایی نیاز دارند تا آن ها را برای کاربرد های مختلف آماده کند. به ترکیبات افزودنی مانند رنگ ها، تقویت کننده ها، بهبود دهنده ی خاصیت ها، پیگمنت ها و پُر کننده هایی که به پلیمر ها اضافه می شود، مستر بچ (Masterbatch) گفته می شود.

انواع مستر بچ ها

مهم ترین و مشهور ترین انواع مستر بچ ها و افزودنی ها کدام است؟
مستر بچ ها انواع مختلفی دارند که از آن ها در مصارف گوناگون استفاده می شود. از مهم ترین و مشهور ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مستر بچ سیاه
 2. مستر بچ سفید
 3. مستر بچ رنگی
 4. مستر بچ آنتی بلاک
 5. مستر بچ لیز کننده
 6. مستر بچ آنتی استاتیک که خاصیت آن این است که ضد الکتریسیته های ساکن است.
 7. مستر بچ کمک کننده ی فرایند ها
 8. مستر بچ آنتی اکسیدانت
 9. مستر بچ ضد بخار که به آن مستر بچ ضد مه گرفتگی نیز گفته می شود.
 10. مستر بچ پاک کننده و تمیز کننده 
 11. مستر بچ شفاف کننده
 12. مستربچ‌های ضد اشعه ماوراء بنفش ( Anti UV)
 13. مستربچ‌های آنتی بلاک لیز کننده
 14. مستربچ ضد حریق طوسی
 15. مستربچ کربنات کلسیم پوشش دار با مش 2500
 16. مستربچ تاخیر انداز شعله
 17. و ... 

دستگاه تولید کننده ی مستر بچ (دستگاه های اکسترودر ) چیست و چگونه کار می کند؟

معمولاً از دستگاه های اکسترودر دو پیچه برای تولید کردن مستر بچ ها استفاده می کنند. ماشین های اکسترودر جزء معروف ترین و به صرفه ترین تولید کننده های انواع مختلف مستر بچ ها هستند. موتور و گیر بکس این دستگاه ها به محض شروع فعالیت، مارپیچ ها را به حرکت در می آورد. مواد اولیه ی پلیمر هم از بالای قیف دستگاه به داخل محفظه ریخته می شود و بعد از اینکه در آنجا کاملاً مذاب شد، از داخل قالب ها رد می شود و پس از سرد شدن به شکل همان قالب مخصوص در می آید. مواد پلیمری در فرایند تولید مستر بچ ها بعد از اینکه از قالب ها عبور داده شدند، به شکل های رشته رشته ای در می آیند. این رشته ها را درون تانک آب می ریزند تا سرد شود و سپس آن ها را با خشک کن های مخصوص خشک و رطوبت گیری کرده و در پایان آن ها را درون خرد کن ها در شکل های دانه ای، ریز و خرد می کنند.

 

تصحیح شماره ارسال مجدد رمز

کد تایید را وارد کنید .

; مشاوره رایگان