مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

پلاستیک ها را می توان به نوعی همان پلیمر ها دانست. پلیمر ها قطعه های بسیار کوچکی هستند که از اتصال آن ها به یکدیگر بلوک های نسبتاً کوچکی ساخته می شود. نام هر کدام از این بلوک ها در اصطلاح شیمی دان ها مونومر است. پلیمر ها در واقع مواد اولیه ی سازنده ی پلاستیک ها هستند. در این بخش میتوانید قیمت مواد اولیه پلیمر و پلاستیک را از تامین کننده دریافت کرده و با خیال راحت به خرید عمده مواد پلیمری بپردازید.
پلیمر ها به سه دسته ی اصلی تقسیم می شوند که عبارت است از :
1. گرما نرم ها که به آن ها ترومو پلاستیک نیز گفته می شود و با بیشتر شدن دما نرم می شوند و بعد از اینکه خنک شدند، تقریباً امکان برگشت آن ها به حالت اولیه شان وجود ندارد.
2. گرما سخت ها که به آن ها ترموست نیز گفته می شود.
3. الاستمور ها که مانند رابر ها هستند و در برابر تغییر شکل و پارگی و ... مقاومت بسیار زیادی از خود نشان می دهند.

مواد اولیه ی پلاستیک و پلیمر چه ویژگی هایی دارند؟
1. در برابر مواد شیمیایی مقاومت زیادی دارند. البته برخی از حلال ها می توانند بعضی از انواع پلاستیک ها را در خود حل کنند، ولی اغلب پلاستیک ها بسیار مقاوم هستند.
2. قابلیت عایق بودن در برابر حرارت و الکتریسیته را دارند.
3. سبک و کم وزن و در عین حال محکم و با دوام هستند.
4. بعضی از پلیمر ها می توانند روی آب شناور بمانند و دسته ای دیگر از آن ها این قابلیت را ندارند.
5. پلیمر ها می توانند به کمک دستگاه های اکسترودر در شکل های گوناگونی مانند بطری های پلاستیکی، لوله ها، فیبر های کم حجم و ... فراوری شوند.
6. طیف ها ومحدوده های تقریباً نامحدودی از رنگ را دارا می باشند.
7. اغلب از نفت خام استخراج می شوند و به دست می آیند.
8. از پلیمر ها می توان مواد شفاف و ضد آب تولید کرد.

مهم ترین و مشهور ترین مواد اولیه ی پلاستیک کدام هاست؟
1. پلی پروپیلن
2. پلی اتیلن
3. پلی استایرن

از پلی اتیلن های سنگین معمولاً در ساخت انواع مختلف لوله های مخصوص آب رسانی به مناطق مختلف و گالن های بیش از سه لیتر استفاده می شود. همچنین می توان از آن ها در تولیدات نایلون ها و پاکت های پلاستیکی و قوطی های شامپو و دستمال های مرطوب و ... استفاده کرد.
پلی پروپیلن ها به دو گروه اصلی تقسیم می شوند که عبارت از 1. همو پلیمر و 2. کوپلیمر می باشند. از پلی پروپیلن ها در ساختن قطعاتی که وزن کمی دارند و سبک هستند استفاده می شود؛ مانند ظرف های پلاستیکی و نخ های گونی و ... .

 

جهت تایید شماره موبایل خود، کد چهار رقمی ارسال شده را در زیر وارد کنید.

ارسال مجدد اصلاح شماره موبایل