فیلتر و دسته بندی‌ها
قیمت (تومان)

شهر تامین کننده
برند
فقط کالاهای موجود
مطالب مرتبط در بلاگ ویترین‌نت
نقش سيستم مه پاش در گلخانه هانقش سيستم مه پاش در گلخانه ها

هر گلخانه ای برای حفظ رطوبت محیط خود، به سیستم مه پاش نیاز دارد. برای از بین بردن آفت گیاهان، پخش مواد مغذی و زدودن گرد و غبار ،...

ادامه مطلب  
خرید عمده محصولات، ابزار و تجهیزات کشاورزی چطور انجام می‌شود؟خرید عمده محصولات، ابزار و تجهیزات کشاورزی چطور انجام می‌شود؟

خرید عمده محصولات کشاورزی ارگانیک یکی از دغدغه‌های بزرگ خریداران در این بازار است. اغلب خریدارانی که به صورت مستقیم محصولات...

ادامه مطلب  
دستگاه مه پاش

آشنایی با مه پاش و رطوبت ساز:

ماشین مه پاش یا رطوبت ساز از تجهیزات گلخانه ای است که بخار غلیظی منتشر می‌کند که شبیه به مه یا دود است. این وسیله نام یکی از دستگاه های صنعت کشاورزی و باغبانی و دامداری است که باعث ایجاد رطوبت می‌شود.

البته بر خلاف تصور عموم، کاربرد دستگاه مه پاش و رطوبت ساز تنها به زمینه‌های کشاورزی و مرغداری محدود نمی‌شود. مه مصنوعی ایجاد شده از این دستگاه در برنامه‌های مهمانی‌ها و جشن‌ها مورد نیز استفاده قرار می‌گیرد. همچنین می ‌توان از این ماشین‌ها در کاربردهای صنعتی، آموزشی و برخی از کاربردهای نظامی استفاده کرد.

کابردهای مه پاش و رطوبت ساز:

دستگاه‌های مه پاش و رطوبت ساز به طور گسترده در زمینه‌های مختلفی از جمله جشن‌ها برای ایجاد مه در فضا استفاده می‌شوند. این دستگاه‌های معمولا از نظر سایز بزرگ هستند، اما امروزه نوع متدوال‌تری از ماشین‌های مه پاش برای رسیدن به اهداف خاص طراحی و تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از کاربردهای این دستگاه که دسته‌بندی آن را نیز مشخص می‌کنند در زمینه‌های زیر می‌باشند:

  • زمینه‌های آموزشی
  • صنعتی
  • نظامی
  • خانگی
  • سرگرمی و جشن‌ها
  • کشاورزی

مواد شیمیایی مخزن را پر می‌کنند و با استفاده از انرژی حرارتی یا سرد به صورت بخار یا مه (رطوبت) منتشر می‌شوند. کاربرد دما بسته به کاربرد نهایی و نوع ماده مورد استفاده برای ایجاد مه تغییر می‌کند.

کاربردهای ویژه مه پاش در زمینه کشاورزی:

اما یکی از اصلی‌ترین کابردهای مه پاش و رطوبت ساز در زمینه کشاورزی و تجهیزات گلخانه‌ای است. از جمله مهم‌ترین کابردهای این دستگاه در زمینه کشاورزی می‌توان به کود آبیاری، پخش مواد اصلاح‌کننده، پخش فاضلاب و مواد آلاینده روی زمین و به ویژه حفاظت در برابر سرما و یخبندان اشاره کرد.

کود آبیاری

کود آبیاری روشی است که در آن کود مورد نیاز گیاه از طریق آب آبیاری در اختیار آن قرار می‌گیرد. کودهای شیمیایی محلول در آب از طریق دستگاه‌های تزریق کود می‌توانند وارد جریان آب شده و توسط مه پاش به صورت یکنواخت در سطح باغ، مزرعه یا گلخانه توزیع شوند. علاوه بر پخش کود توسط این دستگاه می توان سایر مواد شیمیایی برای مبارزه با آفات مانند علف‌کش‌ها، حشره‌کش‌ها، قارچ‌کش‌ها و ... را نیز استفاده نمود.

پخش مواد اصلاح‌کننده

علاوه‌بر کود آبیاری می‌توان از مواد اصلاح‌کننده نیز از همین روش و از طریق مه پاش‌ها استفاده کرد و در سطح مزرعه و گلخانه به طور یکنواخت پخش کرد. سیدها، سولفات ها، نیترات ها، عناصر با محلولیت کم مانند بر و مولیبدن و ... از جمله موادهای اصلاح کننده در حوزه کشاورزی هستند.

پخش فاضلات و مواد آلاینده روزی زمین

در پاره‌ای موارد فاضلاب‌های مایع با دستگاه‌های مه‌پاشی روی اراضی پخش می‌شوند تا علاوه بر استفاده از مواد غذایی گیاهی موجود در آن‌ها از خاصیت پالایندگی خاک یا بستر کشت نیز به صورت موثر استفاده شده باشد.

حفاظت محصولات در برابر سرما و گرما

شاید اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربرد این دستگاه‌ها و هدف و فلسفه‌ی ساخت آن‌ها ایجاد مه و حفاظت محصولات در برابر سرما و گرما باشد. در کشورهای سردسیر در باغ‌ها و مزارع از مه‌پاش جهت مقاله با یخ‌زدگی محصولات استفاده می‌کنند. از مه سرد نیز از گیاهان در برابر گرما سود برده و از آن‌ها محافظت می‌کنند. در گلخانه‌ها نیز از این روش برای کنترل رطوبت داخل محیط استفاده می‌کنند.

حفاظت از حریق و آتش سوزی در مزارع و گلخانه‌ها یکی دیگر از کاربردهای مهم و اساسی مه‌پاش می‌باشد.

انواع مه پاش:

علاوه بر مه پاش گلخانه‌ای و کشاورزی باتوجه به سایر کاربردهای ذکر شده در بخش قبلی مه‌پاش و رطوبت ساز نسبت به آن کابردها انواع مختلفی دارد. انواع مختلف مه پاش و رطوبت ساز به شرح زیر می‌باشند.

مه پاش خانگی

علاوه بر کابردهای صنعتی و کشاورزی و تجاری از مه پاش‌ها در محیط خانه‌ها نیز استفاده می‌شوند. مه پاش‌های خانگی معمولا کوچکتر از سایر دستگاه‌های مه‌پاش بوده و اغلب با هدف ایجاد فضای مطبوع و خنک در حیاط، محوطه‌های باز منزل و آپارتمان استفاده می‌شود. علاوه بر این از این دستگاه‌ها برای ایجاد رطوبت مورد نیاز گیاهان خانگی نیز استفاده می‌شود.

مه پاش سالن قارچ

برای رشد و پرورش قارچ رطوبتی بالغ با ۹۰% نیاز است. جهت تامین این رطوبت مه پاش یکی از اصلی‌ترین تجهیزات در سالن‌های قارچ می‌باشد.

مه پاش رستوران

مه‌پاش‌های رستورانی نیز همانند مه‌پاش‌های خانگی جهت ایجاد هوای مطبوع و دلنشین به کار می‌روند که با گرم شدن یکی از ملزومات رستوران‌ها پر رفت و آمد محسوب می‌شود تا مشتریان در هوای مطلوب و مطبوع از امکانات رستوران استفاده کنند. در رستوران‌هایی که دارای فضای باز هستند، اجرای این طرح لازم و ضروری است، زیرا در رستوران‌های مسقف با استفاده از کولرهای گازی و یا آبی این طراوت و خنکی فراهم می‌شود.

مه پاش مرغدرای و گاوداری

مه پاش‌ها در صنایع دام و طیور، مثل مرغداری‌ و گاوداری‌ نیز می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. هدف اصلی استفاده آن‌ها در این سالن‌ها ایجاد رطوبت برای جلوگیری از اتلاف طیور و دام می‌باشد. در مرغداری‌ها و گاوداری‌های صنعتی بایستی میزان رطوبت به حدی باشد که دمای بدن حیوان از حد طبیعی بالاتر نرود. همچنین این رطوبت می‌تواند به محیط برای جلوگیری از آلودگی سالن، دام و طیور به برخی از بیماری‌ها کمک کند.

تصحیح شماره ارسال مجدد رمز

کد تایید را وارد کنید .